Bieszczadzki Park Narodowy i Wetlina

Wetlina to obecnie jedna z popularniejszych miejscowości wczasowych w Bieszczadach. Jest doskonałym miejscem, gdzie można zatrzymać się i stąd każdego dnia wyruszać, by zdobywać kolejne szlaki. Trudno do Wetliny nie przyjechać, gdy się jest w Bieszczadach, bo jest to miejsce, skąd wszędzie jest blisko. Przy okazji działają tu także liczne restauracje i sklepy, co jest dość istotne, gdy wracamy po całym dniu wędrówki.

Na turystów w Wetlinie czeka też wiele miejsc, gdzie można się zatrzymać na dłużej. Wetlina posiada noclegi praktycznie na każdym kroku – wszędzie można tu znaleźć prywatne kwatery i gospodarstwa agroturystyczne. Warto jednak wcześniej zarezerwować sobie miejsce, bo chociaż baza noclegowa jest całkiem spora, to w sezonie przybywa tu wielu turystów.

Bieszczadzki Park Narodowy pierwotnie został utworzony w 1973 roku. Później obejmował on coraz większy teren. Dzisiaj dzięki niemu możemy oglądać wiele pięknych miejsc, które pozostały niezmienione ludzką ręką albo jedynie w niewielkim stopniu zmodyfikowane. Park obejmuje swoim zasięgiem wszystkie główne szczyty oraz połoniny, które tak często odwiedzane są dzisiaj przez turystów. Można tu wejść m.in. na Tarnicę (1346 m n.p.m) lub niższe szczyty – Krzemień, Halicz czy Kińczyk Bukowski. Zobaczymy też Połoninę Caryńską, Wetlińską czy masyw Wielkiej oraz Małej Rawki.

Ponad 20 lat istnieje tutaj również Międzynarodowy Rezerwat Biosfery Karpaty Wschodnie, w ramach którego współpracują ze sobą Polska, Ukraina i Słowacja. W Bieszczadzkim Parku Narodowym można zobaczyć tysiące gatunków roślin, na mchu zaczynając, a kończąc na olbrzymich drzewach. Kilkadziesiąt z nich to gatunki endemiczne, co znaczy, że nie zobaczymy ich nigdzie indziej. W okolicach zaobserwowano także ponad 1000 gatunków grzybów. Nic dziwnego więc, że prowadzi się tutaj wiele badań naukowych.

Podczas wędrówek po szlakach możemy też spotkać różne zwierzęta. Są to m.in. dziki, jelenie, sarny oraz liczne gatunki ptaków, jak np. orzeł przedni, orlik krzykliwy czy puszczyk uralski. Żyją tu także żubry, niedźwiedzie brunatne, rysie oraz wilki. Na terenie BPN wyznaczono także kilka ścieżek przyrodniczych oraz przyrodniczo-historycznych. Korzystając z nich można dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy o przyrodzie oraz historii tego pięknego zakątka Polski.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *