Brama Opatowska w Sandomierzu

Sandomierz, dzięki serialowi „Ojciec Mateusz”, zyskał popularność, na którą już od dawana zasłużył, z racji wielu atrakcji, jakimi dysponuje. Miasto to od lat odwiedzane jest przez turystów, doceniających zabytkową zabudowę Sandomierza, jednak dopiero serial sprawił, że miasto stało się punktem obowiązkowym dla wszystkich odwiedzających Polskę południowo-wschodnią, a także dla wszystkich fanów księdza-detektywa. Wybierając się tutaj na wczasy, warto pamiętać o wcześniejszej rezerwacji miejsca, gdyż mimo rozbudowanej bazy noclegowej, są okresy, kiedy trudno znaleźć dobre noclegi w przystępnej cenie. A gdy już znajdziemy odpowiedni pokój i się w nim zakwaterujemy, nie warto tracić czasu – trzeba udać się na zwiedzanie miasta, podczas którego nie możemy ominąć Bramy Opatowskiej.

Brama Opatowska to jedyna z czterech bram miejskich Sandomierza, która zachowała się do dnia dzisiejszego. Została ona wybudowana w stylu gotyckim, najprawdopodobniej w roku 1362 z inicjatywy króla Kazimierza Wielkiego. W XVI szczyt bramy został ozdobiony attyką w stylu renesansowym, którą ufundował lekarz sandomierski – Stanisław Bartolon. Attyka poza funkcją zdobniczą, pełniła też bardzo istotną funkcję obronną – mianowicie, w momencie napadu wrogich wojsk, zabezpieczała bramę przed płonącymi strzałami – sposobem bardzo często stosowanym przy próbie zdobywania miast. Brama była zamykana od góry, tzw. broną, czyli kratą zrobioną z dębowych bali i okutą żelazem.

Do zwiedzania brama została udostępniona w roku 1929, po wykonaniu prac adaptacyjnych (m.in. bramę pokryto żelbetonowym stropem). Z bramy, z wysokości 30 metrów rozciąga się przepiękny widok na miasto oraz okolicę.

Watro również wspomnieć, że Brama Opatowska to jedna z najlepiej zachowanych bram miejskich w Polsce.

3 thoughts on “Brama Opatowska w Sandomierzu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *