Niezwykły Konin

Środkowa Polska i dość duża liczba ludności – to pierwsze ważne cechy miasta, jakim jest Konin. Jest jednak pewna sprzeczność. Mające 70 tysięcy mieszkańców miasto, powinno być bardziej nośne i rozpoznawalne. Rzadko mamy okazję słyszeć o tym miejscu – co wcale nie oznacza, że jest nieinteresujące. Nie jest zagłębiem turystycznym czy kurortem, jednak otwarte dla turystów – miejsca noclegowe w Koninie, są dostępne dla dużej ilości osób. Jeżeli szukamy nietypowego a zarazem spokojnego miejsca do odpoczynku to warto zaryzykować.

Miasto jest dość leciwe, ponieważ jego powstanie datuje się na koniec XIII wieku. Na początku swojego istnienia była to osada, która znajdowała się na wyspie pomiędzy rozlewiskami Warty. Miejscowość od początku miała funkcje obronne – chroniła mosty i szlaki między Kaliszem a innymi miasteczkami. W latach 30. XIV wieku, Konin został zniszczony przez Krzyżaków. Odbudował je Kazimierz Wielki. Aby uniknąć ponownych ataków i utraty miejskiego dorobku, wokół miasta wybudowano mury ochronne – jednocześnie miejsce stało się siedzibą powiatu. W mieście znajdował się zamek, w którym urzędował miejscowy sądowy starosta.

Wiek XV i XVI to czas, w którym Konin rozwijał się najbardziej intensywnie. Piękny rozwój i progres – przerwał wiek XVII, w którym nastąpiło pasmo nieszczęść. W 1630 roku rozpoczęła się epidemia pożarów, okupacji i ograbienia miasta przez najazdy szwedzkie. Do końca XVIII wieku miejscowość położona była w województwie kaliskim, następnie weszła w obszary zaboru pruskiego. Dopiero w 1810 roku, Konin znalazł się w granicach Księstwa Warszawskiego. W tym czasie powstało dużo nowych budynków i rozwinęła się miejska infrastruktura. Rozebrany został zamek, w którym urzędowali sądowi starostowie. W czasie powstania styczniowego miasto było miejscem wielu potyczek i małych bitew, ostatecznie włączone zostało pod panowanie sowieckie. Konin rozwijał się pod względem przemysłu. Szybki rozwój miasta przyczynił się do wybudowania fabryki maszyn rolniczych. Na początku XX wieku powstała pierwsza telefoniczna centrala.

One thought on “Niezwykły Konin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *