Szlaki turystyczne w miejscowości Brenna

Brenna to niewielkie miasteczko położone w województwie śląskim w dolinie rzeki Brennica. Miejsce to otoczone jest przepięknymi szczytami górskimi. Rozpościera się stąd przepiękny widok na takie szczyty jak Kotarz (974 m n.p.m.), Błatnia (917 m n.p.m.), Horzelica (798 m n.p.m.) czy też Stary Groń (790 m n.p.m.).

Brenna ze względu na swoją lokalizację, jak i doskonale zagospodarowaną okolicę pełni rolę centrum tutejszej turystyki. Dzisiaj mieszkańcy stawiają głównie na turystów. Najlepiej świadczy o tym rozbudowana baza noclegowa [więcej patrz noclegi Brenna]. Możliwe jest tu uprawianie kolarstwa górskiego, narciarstwa, a nawet jeździectwa. Na terenie gminy znajdują się szlaki rowerowe, konne czy piesze. Mało wymagający jest pieszy „Szlak Myśliwski“. Związany jest z kulturą łowiecką. Na trasie najbardziej interesującym obiektem jest Czupla Dworku Myśliwskiego „Konczakówka“. Idąc dalej leśną drogą, można dotrzeć do okolic szczytu Czuple. Na terenie gminy znajdują się również szlaki przyrodnicze. Ścieżka Bukowa-Karkoszczonka najpiękniej ukazuje walory tutejszych lasów. W trakcie wędrówki można podziwiać mnóstwo zabytkowych kapliczek, jak również wyjątkowych okazów fauny i flory. Warto też wybrać się śladami ścieżki przyrodniczej na Górze Bucze. Na trasie znajdują się liczne pomniki przyrody, chronione gatunki roślin oraz zwierząt. Najpiękniej szlak ten prezentuje się wczesną wiosną.

Brenna stanowi więc przede wszystkim idealny punkt wypadowy do zdobywania sudeckich szczytów. Można stąd zorganizować wycieczkę na Równicę. Trasę najlepiej rozpocząć od zwiedzania Chlebowej Chaty w Brennej. W trakcie pokonywania kolejnych kilometrów będzie rozpościerał się przed nami przepiękny widok na Brenną oraz Ustroń. Kolejną wspaniałą trasą, biegnącą przez las jest szlak prowadzący na Orłową. Podejście jest dość strome i nie każdy poradzi sobie z tą przeszkodą. Trud z pewnością się opłaci, ze szczytu rozpościera się przepiękny widok na Czantorię i Równicę. Właśnie w Brennej rozpoczyna się też najdłuższy szlak jeździecki w Polsce „Transbeskidzki Szlak Konny PTTK“.

Brenna to idealne miejsce zarówno na letni, jak i zimowy wypoczynek. Przyciągają niskie ceny. Noclegi utrzymują się na bardzo przyzwoitym poziomie. Wynika to z tego, że Brenna wciąż nie jest odkryta na większą skalę przez turystów. Dzięki temu jednak zachowała swój nieco senny klimat wiejskiego miasteczka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *