Wadowice – miasto św. Jana Pawła II

Gdy słyszymy "Wadowice", przed oczyma staje nam zwykle postać wielkiego Polaka, świętego papieża Jana Pawła II. To z pewnością najbardziej znany spośród ludzi urodzonych w tym małopolskim mieście. Dlatego warto odwiedzić Wadowice i poznać miejsca, które ukształtowały następcę św. Piotra.

Karol Wojtyła urodził się w rodzinie Karola i Emilii Wojtyłów w maju 1920 roku, w czasach, gdy świeżo odzyskana niepodległość Polski została wystawiona na próbę przez bolszewicką Rosję. Dorastał w rodzinnym mieście, był ministrantem, lubił teatr i książki. Marzenia o studiach przerwał mu wybuch II wojny światowej, który zastał go w Krakowie, gdzie zamieszkał z ojcem po śmierci starszego brata Edmunda oraz matki. Ciężkie lata wojenne, naznaczone pracą w zakładach Solvay, strachem i stratą bliskich przyniosły również śmierć Karola Wojtyły – ojca przyszłego papieża. Ostatecznie, pod koniec wojny Karol zdecydował się wkroczyć na drogę kapłaństwa. Ukończył krakowskie seminarium i w pierwszych latach powojennych został wyświęcony na księdza. Początkowo los rzucał go po różnych parafiach – pierwsza była Niegowić, następnie parafie krakowskie. Szybko dał się poznać jako przyjaciel młodzieży i gorliwy duszpasterz, a także człowiek niezwykłej mądrości. Jego liczne zasługi zostały docenione w Watykanie – szybko został biskupem i arcybiskupem krakowskim, brał również udział w obradach Soboru Watykańskiego II. Niedługo później otrzymał godność kardynalską. W wyniku konklawe po śmierci papieża Jana Pawła I w 1978 roku został wybrany na papieża i przyjął imię Jan Paweł II. Jego pontyfikat, trwający ponad 26 lat, został naznaczony licznymi pielgrzymkami, dużą aktywnością oraz wielością inicjatyw ewangelizacyjnych, takich jak np. Światowe Dni Młodzieży. Zmarł 2 kwietnia 2005 roku. W 2011 roku został beatyfikowany a w 2014 roku – kanonizowany.

Niewątpliwie warto odwiedzić miasto, w którym urodził się i dorastał tak wielki człowiek. Rodzinne miasteczko św. Jana Pawła II posiada rozbudowaną bazę noclegową (http://meteor-turystyka.pl/noclegi,wadowice,0.html), czekającą na pielgrzymów pragnących przebywać w miejscach tak związanych ze świętym. Obecność papieża Polaka wyczuwa się tu na każdym kroku, a lokalne sklepy z pamiątkami oferują książki i materiały poświęcone jego postaci, jak i innego rodzaju pamiątki. Nie brakuje również pewnego folkloru, którego symbolem w Wadowicach są papieskie kremówki – o przepisie niezmienionym od czasu, gdy po maturze zajadał się nimi Karol Wojtyła.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *