Wędrówki górskie w okolicach Kościeliska

Tatry to wspaniałe i majestatyczne góry, które każdego roku przyciągają coraz większe rzesze turystów, zainteresowanych podziwianiem z bliska piękna górskiej przyrody. Sezonowych przybyszów interesuje zarówno kultura jak i sztuka Podhala, która kusi nie tylko kierpcami i oscypkiem, ale także świetnie rozwijającą się twórczością ludową, zespołami muzycznymi, pysznymi, lokalnymi daniami i unikalnymi strojami ludowymi. Do dyspozycji przyjezdnych pozostaje szeroka baza noclegowa (odszukaj), która w trakcie sezonu jest w stanie przyjąć tłumy. Dla tych, którzy poszukują ciszy i spokoju, idealnym miejscem na wakacyjny pobyt będzie pensjonat w jednej z niewielkich wiosek w pobliżu Podhala, na przykład w Kościelisku.

Miłośnicy wędrówek górskich mogą wybrać się na jeden z licznych szlaków PTTK (zobacz), oznakowanych kolorowymi symbolami. Popularnym miejscem, które niezmiennie i stale cieszy się ogromnym powodzeniem wśród piechurów jest Dolina Gąsienicowa, która zachwyca mnóstwem niewielkich, uroczych stawów polodowcowych. Popularne są także spacery Doliną Strążyską i Chochołowską oraz ich odgałęzieniami.

Niezwykłe, kręte wąwozy, porośnięte lasem reglowym i urozmaicone skałkami osadowymi, które dzięki zjawisku erozji nabrały niesamowitych kształtów, z żwawymi strumykami wijącymi się na dnie, jaskiniami ukrytymi w ścianach i ponurymi żlebami wyżłobionymi w zboczach to idealne miejsca na piesze wycieczki w niższych partiach gór. Można tu odetchnąć świeżym, górskim powietrzem i poobserwować unikalne okazy górskiej flory i fauny. Miłośnicy ornitologii przy odrobinie szczęścia dostrzegą wyjątkowych pierzastych mieszkańców, takich jak sokoły, czy nawet orły. Na zboczach można niekiedy zauważyć kozice i świstaki, warto więc zabrać ze sobą w trasę lornetkę i zachować czujność podczas wędrówek.

Sporą rozrywkę dla zwiedzających stanowią liczne jaskinie i groty, wyżłobione w ścianach ze skał osadowych, takich jak dolomity i wapienie. Wielowiekowa działalność wody doprowadziła do uformowania się stalaktytów, stalagmitów i nacieków na ścianach grot, a ich unikalny mikroklimat zapewnia idealne warunki dla rzadkich gatunków zwierząt, takich jak chrząszcze i nietoperze. Do dzisiaj część korytarzy w tatrzańskich grotach pozostaje jeszcze niezbadana i nieodkryta.

Wszyscy, którzy cenią sobie aktywny odpoczynek w górach, powinni skusić się na tatrzańskie noclegi. Kościelisko to niewielka, ale piękna i świetnie położona wioska, którą warto wziąć pod uwagę podczas rezerwacji pobytu wakacyjnego w Tatrach.

2 thoughts on “Wędrówki górskie w okolicach Kościeliska

  1. Super baza wypadowa w góry, noclegi również wygodne i w atrakcyjnych cenach. Za dwa tygodnie znowu się tam wybieramy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *