Zabytki na Suwalszczyźnie

Wybierając się w podróż nie zamierzamy spędzić czasu w pokoju, ale liczymy, że miejsce do którego jedziemy zaoferuje nam liczne możliwości spędzenia czasu. To na jaką formę się zdecydujemy zależy tylko od naszych preferencji i zasobności portfela, jednak pamiętamy, że życie się nie powtórzy, zatem czerpmy z niego pełnymi garściami. Suwalszczyzna to dziewiczy teren północno-wschodniej części Polski, do którego wybieramy się, celem oderwania się od szarej codzienności i stresu towarzyszącego nam każdego dnia.

Rejon ten to przede wszystkim liczne lasy i jeziora, które wchodzą w skład parków krajobrazowych i narodowych. To też piękna polska wieś, która daje możliwość spróbowania życia zgodnie z naturą oraz niesamowite ukształtowanie terenu, będące efektem ostatniego zlodowacenia. Wypoczynek w takim miejscu to prawdziwe błogosławieństwo dające możliwość korzystania z akwenów wodnych jako szlaków do spływów kajakowych.

To jednak nie wszystko, bowiem Suwalszczyzna to też liczne zabytki. Jednym z bardziej znanych jest drewniany dwór Dwuspady. Jest to wybudowany w XVI wieku w stylu neogotyckim dworek obronny, którego szczątki do dziś jeszcze można oglądać. Nie można zapominać o wielkich wiaduktach w pobliżu Stańczyków. Wieś letniskowa powstała w XVI wieku i do dziś prężnie rozwija się dzięki turystyce. Mosty wybudowane nad Błędzianką łączą dwa brzegi pradoliny, będącej ciekawą pozostałością po epoce lodowcowej. Nie da się ukryć, że zwiedzanie Suwalszczyzny w dużej mierze sięga kilku wieków wstecz, choć niektóre elementy, zwłaszcza ukształtowania terenu, mają historię jeszcze starszą.

Żyjąc na Suwalszczyźnie choćby przez kilka dni stykamy się z nowoczesną bazą noclegową (np. Suwalszczyzna noclegi) przeplatającą się z kilku wiecznymi budowlami, co jest niesłychanym atutem. Wyjeżdżając na wakacje nie zapominajmy zadbać o nocleg i dobry przewodnik, który odkryje przed nami tajemnice okolicy oraz zagwarantuje, że nie przeoczymy istotnych zabytków. Byłoby wielką szkodą nie poznać tak malowniczej okolicy od strony jej przeszłości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *