Ze słowiańskich historii: Chłopy

Chłopy to jedna z najbardziej unikatowych wsi na polskim wybrzeżu. Jej unikalność polega na tym, że jest w całości wpisana do rejestru zabytków, najbardziej cenny jest układ urbanistyczny z dominującymi chatami rybackimi, w których występują liczne malowidła. Zachowała się też architektura z przełomu XIX i XX wieku, kiedy to zaczęła królować moda na wypoczynek nad Morzem Bałtyckim, która to w naturalny sposób "wymuszała" budowę pensjonatów czy hoteli. Do zakończenia II wojny światowej obowiązywała niemiecka nazwa Bauerhufen, ale po wojnie ludność niemiecka musiała opuścić Polskę, a na jej miejsce przybyła ludność wcześniej zamieszkująca chociażby Kresy Wschodnie. Do tej pory Chłopy są chętnie odwiedzane przez turystów z Niemiec. Lokalne warunki noclegowe mogą wykazać się bardzo atrakcyjnymi cenami pobytu. Noclegi są tańsze niż w innych miejscowościach nadmorskich położonych w Gminie Mielno.

Do XIII wieku istniała tutaj osada słowiańska. Jej nazwa to Borowo, od borów, które rosły w jej pobliżu. Współcześnie funkcjonuje w języku kaszubskim nazwa Borowô: warto o tym pamiętać, by nie dać się "wkręcić" w żarty stałych mieszkańców wsi. Po dawnych Słowianach mogło pozostać wiele nieodkrytych skarbów, być może nadal znajdują się one pod ziemią lub w piaskach. Jest to wielce możliwe, gdyż archeolodzy światowej rangi sami mówią, że archeologia dokonała odkryć dopiero w 2%. Można przypuszczać, że do Borowa przybywali rzymscy kupcy, ale bardziej prawdopodobne jest to, że wizyty te miały miejsce pod koniec boomu na Bursztynowy Szlak, kiedy to Imperium Romanum schylało się ku końcowi. Rzymskie karawany poszukiwały nowych źródeł bursztynu, a tym samym pozbywały się towarów, które wytraciły na popularności w Rzymie. 

Dumą wsi jest plaża oraz nowe molo, które bardzo szybko zdobyło ogromną popularność i stało się punktem spotkań turystów. Przy molo znajduje się przystań rybacka, w której to można zakupić ryby prosto z kutra lub umówić się na rejs z rybakami. W pobliżu można skorzystać z propozycji kulinarnych licznych punktów gastronomicznych. Zazwyczaj Chłopy kojarzone są z leżakowaniem, kąpielami słonecznymi i morskimi – te ostatnie najlepiej jest zażywać w pasie wyznaczonego i strzeżonego kąpieliska morskiego. Można też decydować się na długie spacery, wycieczki rowerowe czy samochodowe, których celem jest zwiedzanie zabytków w okolicy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *